Home / Projects / 2019 / Hrdinovia medzi nami

2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012   
Projects

Hrdinovia medzi nami

Projekt nadväzuje na televíznu sériu Biele vrany a hrdinovia medzi nami. V spolupráci s platformou Dokument na kolesách prinesie do miest po celom Slovensku filmy s diskusiami na dôležité spoločenské témy. Stredoškolákom budú venované špeciálne dopoludňajšie projekcie a večerné akcie v tom istom meste budú určené pre verejnosť. Každé premietanie bude spojené s diskusiou s odborníkmi, režisérmi a protagonistami filmov. Cieľom projektu je cez príbehy obyčajných ľudí, ktorí bojujú proti neduhom našej spoločnosti, inšpirovať k aktívnemu občianstvu a záujmu o veci verejné.

Kto, keď nie my? Kedy, keď nie teraz? (Zuzana Hlávková, jún 2017)

Projekt nadväzuje na televíznu sériu Biele vrany a hrdinovia medzi nami.

V spolupráci s platformou Dokument na kolesách prinesie do miest po celom Slovensku filmy s diskusiami na dôležité spoločenské témy. Stredoškolákom budú venované špeciálne dopoludňajšie projekcie a večerné akcie v tom istom meste budú určené pre verejnosť. Každé premietanie bude spojené s diskusiou s odborníkmi, režisérmi a protagonistami filmov. Cieľom projektu je cez príbehy obyčajných ľudí, ktorí bojujú proti neduhom našej spoločnosti, inšpirovať k aktívnemu občianstvu a záujmu o veci verejné.

Predbežný plán projekcií a diskusií v kluboch a centrách:

Viac informácii nájdetete na: https://www.facebook.com/hrdinoviamedzinami

BIOMASAKER

Životné prostredie na Slovensku je v kritickom stave. Čelíme novodobej ekocíde. Film rozpráva príbeh jednotlivca v boji s mocenskými štruktúrami a zároveň poukazuje na odvrátenú stranu využívania alternatívnych zdrojov energie.

Miesto/ termín: PREŠOV / Kino Úsmev / 7. november 

ZVOLEN / Kultúrny dom / 8. november 

ZDRAVIE ZA MILIÓN

V slovenskom zdravotníctve zomiera zbytočne niekoľko tisíc ľudí ročne. Ľudia, ktorí upozorňujú na príčiny, potrebujú neobyčajne širokú ľudskú a mediálnu podporu, aby si kompetentní škandál vôbec všimli. Pokiaľ bude vyvodzovanie zodpovednosti a trestanie vinníkov stále utópiou, budú sa počty 

Miesto/ termín: ŽILINA / Stanica / 14. november 

TRNAVA / Malý Berlín / 15. november 

NA HRANICI

Najmladší občania našej krajiny nevidia svoju perspektívu doma. Aj keď sa po pobyte v zahraničí vrátia, spoločnosť im nevie ponúknuť rovnocenné príležitosti ako zahraničie. Napriek negatívnym skúsenostiam, mnohí vnímajú, že sú tu potrební.

Dominik Jursa (režisér)

Miesto/ termín: NITRA / Trafačka / 26. november

NEVIDITEĽNÉ DETI 

V súčasnosti žije na Slovensku niekoľko tisíc detí, ktoré trpia násilím zo strany svojich najbližších. 

O väčšine z nich však nevieme. Kde je hranica medzi zlyhaniami jednotlivcov, nefunčnosťou systému a apatiou spoločnosti?

Miesto/ termín: KOŠICE / Kino Úsmev / 27. november

KORUPČNÁ VÝCHOVA

Korupčné škandály na vysokých školách a univerzitách spochybňujú ich morálny kredit a oslabujú ich autoritu v spoločnnosti. Príbehy osobnej odvahy dvoch žien, ktoré sa nebáli postaviť nekalým praktikám v školstve.

Miesto/ termín: TRENČÍN / Klub Lúč / 28. november 

XENOFÓBIA

Historicky zakorenený strach z cudzieho sa osvedčil ako funkčný nástroj manipulácie s verejnosťou. Vo filme sledujeme ako politici využívajú atmosféru strachu a tiež to, ako mení mladá iránska komička predsudky a vlastné zlé skusenosti na vtipy.

Miesto/ termín: BANSKÁ BYSTRICA / Záhrada / 12. december 

BANSKÁ ŠTIAVNICA / Art Café / 13. december 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ / Diera do sveta / 14. december 

PEZINSKÁ SKLÁDKA

Príbeh Pezinčanov, ktorí sa postavili proti skládke odpadov vo svojom meste. Precíznym a vytrvalým aktivizmom odvrátili ekologickú katastrofu, a stali sa tak symbolom nádeje pre ďalšie enviromentálne a občianske kauzy na Slovensku.

Miesto/ termín: PEZINOK / priestor a čas sú v jednaní

Projekt realizujeme vďaka verejnej podpore a finančným darom cez portál Darujme.sk /Ľudia ľuďom.

Projekt finančne podporili:

Audiovizuálny fond, Bratislavský samosprávny kraj, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, 582, s.r.o.; Ars Bratislavensis